BAŞİSKLE
AKARSULAR

İlçenin Akarsuları:

KİRAZ DERE (Kilez Deresi):

Yuvacık Barajı na akan ve barajdan sonra bır yay çizerek İzmit Körfezi nde denize dökülen kıraz dere BURSA sınırından doğan, sıcak ve soğuk derelerin birlesmesınden sonra 'Kiraz Dere adını alır.Bu dere İzmit suyu alınmadan önce takribi yüz elli litre saniyelik bır iken günümüzde bilhassa barajdan sonra ve yazın azalır.

SOĞUK VE SICAK DERELER:

Yuvacık Barajı nın son kısmından batıya yöneldiğinizde,meshur Servetiye Deresi ve Servetiye Vadisi ve Kanyonu bütün ihtisamı ile karsınıza dikilir.Barajın bu son kısmından beş kilometre devam ettığinizde,yalancı cennet'Beşkayalar Milli Parkı'Soğuk ve Sıcak Dere Kanyonları bütün güzelliği ile sağlı sollu karsınıza dikilir. Burada görülmeye deger kanyonlardan kayalıklardan ve orman icindekı derin vadiden akan su Beşkayalar da ikiye ayrılır.Sol taraftan güneyden gelen su 'Soğukdere', sağdan batı taraftan gelen su ise 'Sıcakdere' dir. Sıcak Dere; İznik ilcesi Hacıosman ve çevre köylerinden doğar.Menekse Binektaş arasındaki derin dar ve sarp kayaloklara basını çarpa çarpa Beşkayalar a ulasır.Sogukdere ise Aytepe Daglarının gür ormanlarından doğar.Bıçkkı Dere nin harika vadisinden gecerek Soğuk Dere Vadisine ulasır.Bu iki su iki sevgili gibidir. Her ikisi de dumanlı daglardan doğar,baslarını nice nice taslara vura vura akıllanır,nihayet Beşkayalar da bırbirine kavusurlar.Sıcak Dere nın suyu biraz daha ılık ve akışı daha sakin ve nazlıdır.Tıpkı gelinlik kıza benzer.Soğukdere daha güclü ve aktıgı yer daha haşindir.O da evlenmeye hazır bir delıkanlıya benzer.İki sevgili Beskayalar da buluştuktan sonra sarmaş dolaş epeyce mesafe kat ederek Yuvacık Barajın da diğer kardeslerı Parsik Deresive Serindere ırmağı ile buluşur.Sevinç gözyaslarını dökerek koca bir göl oluverırler. Bu rahmet havuzu daha sonra ya bir insanın susuz bagrına ilaç ya da yeşil bır bağçeye (Allah ın izni ile)abı hayatolup cana can verirler. Servetıye nin batı tarafında derin bir vadiden ayrıca Değirmendüzü Irmağı aksada,bu ırmak küçük bir sudur.Yine Bursa Özakdere den doğan ve Menekşe Yaylası’nın altından geçen takribi on litre saniyelik güzel bir su daha vardır.Bu su,'Menekşe Irmağı'dır.Ayrıca Yuvacık çevresınde de ufak tefek dereler bulunmakla birlikte bunların çoğu yazın kurudur. Örneğin; Klındere, Paşadağı Deresi gibi.

SERİNDERE IRMAĞI:

Yuvacık Brajından güneye doğru devam ettiğinizde beş kilometre sonra barajın doğusunda derin dar bir vadi ve baraj gölünün girintisini görursünüz.Güneye Kartepe ye doğru uzanan bu vadi Serindere Vadisi ve Serindere Kanyonudur. Baş tarafındaki karpuz patlatan suyu içme suyu olarak İzmit e alındıktan sonra Serindere Vadisinin suyu da çok azalmıştır. Kartepe eteklerinden doğan Karpuz patlatan suyu çok soğuk olması nedeniyle bu ismi almıstır. Bu dere üzerinde eskiden bir ahşap köprü vardı. Serindere Köyü nün altındaki bu ahşap köprü daha sonra beton köprü ile yenilenmiştir. Bu köprü ve yol Serindere Camidüzü,Örnekköy, Doğantepe,ve Kestanedüzü köylerini birbirine baglar. Buradan Aslanbey ve Suadiye kasabalarına ulasılabilir. Bu su üzerinde Hacıömer Mevki’inde eskiden 'Hacıömer Köprü’sü denilen bir tahta köprü,derenin Aksığın Tepecik ve Serindere yakalarını karşıya bağlardı. Bu köprü beton köprü ile yenilenmiş ve daha sonra barajın yıkılması ile su altında kalmıstır.

AKSIĞIN-PARSIK-KAZANDERE IRMAĞI:

Barajın son kısmına yakın tam güneyde Parsik Kazandere ırmağı karsınıza çıkar. Parsik deresi Ercova eteklerinden Aytepe Dağları ndan doğar, bu dağlardan beslenir dar ve derin bir vadiden akar. Bu vadi Parsik Mahallesinden itibaren güneye doğru yem yeşil,dimdik ve çok görkemli bir manzaraya bürünür. Aksığın Gürcü Mahallesinden bu manzaranın seyrine doyum olmaz.

ÇATALDERE IRMAĞI:

Baraj gövdesinin güneye doğru ilerlerseniz, barajın başlangıcının doğu tarafında küçük bir ırmak olan Çataldere Irmağı sizi karşılar. Bu kısımda baraj küçük bir girinti koy yapar.

KARAKAYA KAYNAK SUYU:

Servetiye’nin altındaki Tarihi kemer Köprü nün hemen yüz metre ilersinde ve sağında meshur Karakaya Kaynağı vardır. Bu su derenin hemen sağ kenarındaki kayalıklardan ab-ı hayat gibi doğan rahmet pınarıdır. Takribi 40litre/saniyedir.1948’li yıllarda elle kazanılan bir isale hattına 30’luk boru döşenmek suretiyle İzmit’e götürülmüstür.Bahsi gecen bu dere ile ilgili önemli bir olayda Kirazdere Suyu nun Taşköprüden itibaren toprak kanalla yani arkla Yuvacığa sulama suytu olarak alınma girişimidir.1960-1965yılları arasında,Yuvacık Köyü Muhtarı Hamdi Taşdemir ve Şükrü Yücel’in girisimi ile Yuvacık Köylüsü ,bu suyu Yuvacık’a götürmek icin uğrasmıştır. Hatta aralarında bölüserek su arkının önemli bir kısmını açmışlardır. Her nedense daha sora bundan vazgeçilmiştir.

BAĞÇECİK-YENİKÖY DERELERİ:

Bahçeciğin batısında küçük ırmakların birlesimi ile meydana gelen yazın sanki kuruyan küçük ve düzensiz bir ırmaktır. Eskiden bu dere üzerinde kışın çalışan beşten fazla değirmen vardı. Bugün bunların bir kısmı atıl vaziyette hala durur. Bu ırmak Yeniköy ovasından geçerek denize ulaşır.

TOKLU DERE:

Yuvacık tan aşağı Kullar a akan küçük düzensiz bir deredir. Osmanlı Devleti’nin son haritalarında yer alan ve çoğunun ismini dahi duymadiğimiz derelerin (doğrudan batıya) isimleri şunlardır:

-Ağıl Deresi (Alaman Boğazı Deresi)
-Derin Deresi (Serdar Mahallenin altında)
-Havacı Deresi (Döngel in altında)
-Bokli Deresi (Döngel de)
-Kamışlık deresi (Ayazmanın altında)
-Bahçecik Deresi (Bahçecık Seymen arasında)

Translate »