BAŞİSKELE
SOĞUKSU MESİRE ALANI

Başiskele Bahçecik Şehit Ekrem Mahallesi’nde bulunan Soğuksu Mesire Alanı, yeşil ile mavinin bir arada olduğu çam ve asırlık çınarları içerisinde yaklaşık 500 kişilik bir piknik alanıdır. Temiz hava almak, kuş sesleri içinde keyifli bir gün geçirmek ve Körfez’in terasında manzaranın tadını çıkarmak isteyenler için alternatif seçenekler sunmaktadır. Mesire alanı, adını bölgede bulunan doğal kaynak suyu Soğuksu’dan almaktadır.
Bu mesire alanında yöresel yemekler servis eden bir restoran, çocuklar için oyun ve park alanları ve Aziz Minas Ağacı olarak bilinen bir anıt ağaç da bulunmaktadır. Aziz Minas Ağacı; yıldırım düşmesi sonucu yarılmış, içine zarar verilmiş ve günümüze ancak bir parçası intikal edebilmiştir. Osmanlı Dönemi’nde bu anıt ağacın yanında Aziz Minas’ın adını alan bir de şapel bulunmaktaydı. Yörede yaşayan gayrimüslim halk tarafından bu şapel ve anıt ağacın altında bereket ayinler yapılmaktaydı.
5 km uzunluğundaki Soğuksu – Bahçecik ve Silmen’in (Simon’un) Sırtı yürüyüş parkurları da bu bölgede bulunmaktadır. Silmen’in (Simon’un) Sırtı Parkuru 8 km uzunluğundadır ve Yuvacık Barajındaki tarihi taş köprüye kadar uzanmaktadır. Yürüyüş parkuru boyunca İzmit Körfezi’nin muhteşem manzarasını seyrederek yürümek mümkündür.
Mesire alanının 2 km yukarısında ise Servetiye Karşı Köyü’nde bulunan Kurtuluş Siperleri ziyaret edilebilir. Soğuksu Mesire Yeri, Başiskele şehir merkezine 6 km uzaklıktadır.
Translate »