BEŞKAYALAR
TABİAT PARKI


Başiskele’nin en önemli doğal değerini Samanlı Dağları’nın kalbinde yer alan Beşkayalar Tabiat Parkı oluşturmaktadır. Birinci derece doğal sit alanı olan Beşkayalar Tabiat Parkı, Servetiye Cami ve Servetiye Karşı köyleri arasında kalan Kirazdere ile Sıcakdere ve Soğukdere’nin kollarından oluşan vadi içerisinde yer almaktadır.

İsmini içindeki derelerin birleşme noktasında yer alan beş adet yüksek kayalıktan alan Beşkayalar Tabiat Parkı; içinde bulundurduğu bitki örtüsü, yaban hayatı, vahşi yapısı, akarsuları ile doğaseverlerin ve doğa sporcularının gözdesi durumundadır. Sıcakdere, Soğukdere ve Kirazdere Beşkayalar Kanyonu içinde yer alır ve içinde barındırdığı yaban hayatı doğaseverlerin ilgisini çekmektedir.

Yörede noel gülü, siklamen, kardelen, menekşe, çuha çiçeği, çiğdem, öküzgözü, çançiçeği, sütleğen, kantaron gibi çiçek türleri yer alırken; karaçam, porsuk, köknar, kayın, meşe, gürgen, akçaağaç, karaağaç, ıhlamur, kestane, dişbudak, kavak, çınar, kızılağaç, karayemiş ve orman gülü gibi bitki türleri de bulunmaktadır.

Beşkayalar, Kocaeli’nin Kelebekler Vadisi konumunda bulunurken kurt, ayı, çakal, tilki, domuz, tavşan ve sincap gibi yaban hayatının önemli üyeleri de çok zengin bir potansiyel oluşturmaktadır.

Oldukça geniş bir alana sahip olan Beşkayalar Tabiat Parkı’nda hem profesyonel hem de amatör yürüyüş meraklıları için irili ufaklı, doğası zengin ve keyifli pek çok yürüyüş parkuru bulunmaktadır.

Bu yürüyüş parkurlarından Aytepe, Menekşe Yaylası ve Cirbinali Yaylasına ulaşılabilmektedir. Yürüyüş parkurlarının rehber eşliğinde gezilmesi tavsiye edilir.

Beşkayalar Tabiat Parkı’nda, doğa yürüyüşleri kadar yaygın olmamakla beraber, Serindere Vadisi’ndeki dik kayalık yamaçlarda zaman zaman kaya tırmanışları da yapılmaktadır. Beşkayalar’da görülen Rasimin Kaya, Hasbahçe kayaları ve Menekşe Yaylası kaya tırmanışı için uygun, keşfedilmemiş ve bakir alanlardır.

Yörede görülmeye değer ve ilginç yerlerin arasında, Aytepe’nin batısı ve Üzmezler Dağı’nın tepesinde bulunan üç adet meteor çukuru ve 200 yıllık anıt ağaçlar gelmektedir. Bu çukurlar, tahmini 1900’lü yıllarda bu tepeye göktaşlarının düşmesi sonucu oluşmuştur. Göktaşları düştüğünde bu tepede büyük bir yangının çıktığı, yangında çevre ormanlarının yandığı ve tek tük ağacın kaldığı belirtilmektedir. Bu nedenle Aytepe dağında çok eski ağaçların görülmesine rağmen, burada 70-80 yaşın üstünde ağaç nadir olarak görülür. Görülenler ise yanmayıp kalan çok eski anıt ağaçlardır.

Translate »