BAŞİSKELE
İNÖNÜ YAYLASI

Kocaeli ili Başiskele ilçesi sınırları içerisinde yer alan İn Önü Yaylası 1050mt. rakımlı çam, göknar ve meşe ağaçlarının arasında uzanıp giden bölgedeki en güzel yaylalardan biridir. Adını yaylanın sol tarafında (batı yönünde) bulunan mağaradan alan İn Önü Yaylası; uzun ve geniş çayırları ve etrafını çevreleyen ormanları, temiz su kaynakları ile bölgenin ideal kamp alanları arasında yer almaktadır.

Etrafında irili ufaklı mağaralar ve yürüyüş için patikaların mevcut olduğu yayla, hem mükemmel bir kamp alanı, hem de doğa tutkunlarının vazgeçilmez noktalarından biridir. Yaklaşık 500m.genişliğinde ve 1,5km. uzunluğundaki yaylada dağınık vaziyette az sayıda yapılaşma da mevcuttur.

Yayla kampı yapmak isteyenler için güzel bir alternatif olan İn Önü Yaylası şehrin stresi ve sıkıntısından bunalan insanlar için adeta bir kaçış noktasıdır. Ayrıca ailelerin piknik yapması için de güzel bir ortam sunan yaylada; trekking aktiviteleri ile orman içerisinde günü birlik yürüyüşler yaparak doğayı keşfedebilir, eşsiz doğa manzaralarını fotoğraflayabilir, eğlenceli ve hoşça vakit geçirebilirsiniz. Taptaze havası, tertemiz ve buz gibi soğuk suları, yazın en sıcak günlerinde bile ferahlık veren serinliği, büyüleyici güzellikteki manzaraları ile İn Önü yaylası ziyaretçilerine harika deneyimler sunmaktadır.

İstanbul’a 140 km, Başiskele’ye 20 km, İzmit’e ise 35 km’lik mesafede yer alan doğa harikası yaylanın koordinatları ise; 40° 34' 30" N / 30° 00' 48" E şeklindedir.


Translate »