BAŞİSKELE
MÜFLİZDERE (SERİNDERE) KANYONU

Müflizdere (Serindere) Kanyonu 8 kilometrelik uzunluğu ile Kocaeli’nin en önemli kanyonlarından biridir. Kanyonu besleyen dereler Samanlı Dağları’ndan doğar. Kanyona ismini veren Müflizdere; Erikli ve İn Önü Yaylalarından gelen iki kolun Çavuşoğlu Yaylası’na yakın bir mesafede birleşmesiyle oluşur. Bu iki birleşen kol, vadi tabanında Karpuz Çatlatan Deresi ile birleşip Serindere’yi oluşturmakta ve nihayetinde bu derenin suyu Yuvacık Barajı’na can suyu olmaktadır.

Müflizdere Kanyonu’ndaki parkura Serinlik Köyü’nden giriş yapıldıktan 1,5 km sonra su kolları ikiye ayrılmaktadır. Kızkalesi’nin alt tarafından sağa dönüldüğünde, sol tarafta Karpuz Çatlatan Deresi yer almakta; ileriye devam edildiğinde ise eski bir değirmene ulaşılmaktadır. Parkur, kimi bölümlerde dere yolundan çıkıp patikadan ilerlemektedir. Parkur sonunda karşılaşılacak şelaleye ulaşmadan önce, bir diğer güçlü su kaynağının uğultusu duyulabilir. Bu kaynağın sonunda yol bulunmakta fakat kolayca görünmemektedir. Parkurun sonuna ulaşıldığında ise ziyaretçilerini harika bir şelale karşılar.

Müflizdere Kanyonu, Kocaeli’nin geçilmesi en zor parkurlarından biridir. Bu nedenle parkurun tamamını geçmek için ileri seviyede dağcılık eğitimi alınmış olması gerekir; kanyon tecrübesi olmayan amatör doğaseverlerin mutlaka profesyonel bir rehber eşliğinde ve gerekli ekipmanlarla kanyonu ziyaret etmeleri önerilir. Temmuz ve Ağustos aylarında kanyondaki su en düşük seviyesinde olduğundan, yaz mevsimi bu kanyonu ziyaret etmek için en uygun zamandır.


Translate »