BAŞİSKELE
YÜRÜYÜŞ PARKURLARI

Aytepe - Beşkayalar Yuvacık Barajı

Kocaeli'de doğal yürüyüş parkurları içerisinde belkide en bilineni Aytepe parkurudur. Sağlıklı her insanın rahatlıkla yürüyebileceği bir parkur olmasının yanında, coğrafyanın çekiciliği tercih sebeplerinin başında geliyor.

Parkuru incele

Aytepe-Bıçkıdere Soğukdere-Aytepe

Sağlıklı her insanın hiç zorlanmayacağı bir parkur. Bu parkurda, Soğukdere Vadisi'nin başlangıcını kuş bakoşı görebilmek olası. Vadiye doğru bakış yönünde sol tarafta bulunan kayalık Şahin Tepesi, karşısında bulunan kayalık Rasim'in Kayası olarak biliniyor...

Parkuru incele

Camidüzü Yuvacık Barajı

Bu parkur Yuvacık Barajı'nın etrafında bulunan ana karayolunun hemen karşısında bulunan trafiğe kapalı toprak araç yolundan oluşuyor.

Parkuru incele

Aytepe - Değirmendüzü Yuvacık Barajı

Görsel açıdan mükemmel ve herkesin rahat yürüyebileceği bir coğrafyaya sahip olan bu parkurun büyük bölümü inişlerden oluşuyor. Bu yüzden özellikle yürüyüş boyunca baton kullanılmasında yarar var.

Parkuru incele

Değirmendüzü Aytepe - Değirmendüzü

Görsel açıdan mükemmel ve herkesin rahat yürüyebileceği bir coğrafyaya sahip olan bu parkurun sadece bir bölümü iniş. Diğer bölümler orman içi toprak yoldan oluşuyor.

Parkuru incele

Hamzadağı

Hamzadağı, Kocaeli'de doğal yürüyüş parkurları içerisinde en güzel manzaraya sahip parkurlardandır. Bölge coğrafyasını oluşturan tüm etkenler buradan görülebilir. İzmit Körfezi'ni kuş bakışı görebilmenin yanında, Sapanca Gölü'nü ve Kartepe'ye doğru yükselen ormanları sanki ‘bir adım ötede’ duygusunu hissettiren bir yer.

Parkuru incele

Kayaüstü Yaylası

Kayaüstü Yaylası'nın manzara güzelliğini kelimelerle ifade etmek zor. Yaylanın hemen ucundan, yaylaya adını veren kayalıklar üzerinden ayaklarınız altında uzanan manzara görüldüğünde ne demek istediğimiz anlaşılacaktır.

Parkuru incele

Kazandere

Kazandere'nin bazı kısımlarını suda yüzmeden ve küçükte olsa flelalelerinden suya atlamadan (ve tabi ki ıslanmadan) geçmek çok zor. Bu geçit vermez yerlerin bulunduğu alanlarda kanyondan sapılarak ara geçişler oluşturılmuştur. Bu inişli ve çıkışlı coğrafyası gereği kısa olmasına karşın keyifli bir parkur.

Parkuru incele

Kungul Dağı

Bu parkur, Samanlı Dağları'nın doruklarından biri olan Kungul Dağı'ndan, vadiye doğru yoğun ve devasa gürgen ağaçları arasından uzun inişlerden oluşuyor. Kungul Dağı’nın (1.259 m) doruğuna yakın noktalarında bulunan meralar dikkat çekici özellik taşıyor.

Parkuru incele

Aytepe Menekşe Yaylası

Bir saatlik dik çıkışı göze alan sağlıklı her insanın rahatlıkla yürüyebileceği nitelikte. Geleneksel Doğu Karadeniz yayla yaşamına ait izleri hala barındıran Menekşe Yaylası, ismini bahar aylarında bölgeyi süsleyen menekşe çiçeğinden alıyor. Yaylanın hemen kuzeyinde bulunan Bayraktepe’nin yüksekliği 1.073 metre.

Parkuru incele

Sıcakdere Yuvacık Barajı

Sıcakdere Kanyonu, Kocaeli'deki doğal yürüyüş parkurları içerisinde geçilmesi zor olan parkurlardan biridir. Kanyonun su kaynağı Bursa il sınırından çıkıyor. Sağlıklı, dayanıklı ve deneyimli insanlara tavsiye edebileceğimiz bir parkur. Bazı yerlerinde gökyüzünün bile görünmediği, üşümeden ve ıslanmadan dönülemeyecek bir alan. Bunun yanında ilginç şelale ve gizli gölleri barındırıyor.

Parkuru incele

Soğukdere Yuvacık Barajı

Soğukdere Kanyonu, Kocaeli'deki doğal yürüyüş parkurları içerisinde geçilmesi en zor olan parkurlardan biri. Kanyonun su kaynağı Sakarya il sınırlarından çıkıyor. Sağlıklı, dayanıklı ve deneyimli insanlara tavsiye edebileceğimiz bir parkur. Bazı yerlerinde gökyüzünün bile görünmediği, üşümeden ve ıslanmadan dönülemeyecek bir alan…

Parkuru incele

Soğuksu Bahçecik

Bahçecik bölgesi, Kocaeli'nin en güzel yerleşim alanı. Bölgenin bulunduğu alan pek çok tarihsel dönemlerde iskan edilmiş olması coğrafi konumunun eflsiz oluşundan kaynaklanmakta. İzmit Körfezi'ni kuş bakışı seyreden bu tarihi bölgenin sırtlarında bulunan parkur, pek çok insanın çok rahatlıkla yürüyebileceği uzunluk ve uygunlukta…

Parkuru incele

Simon’un Sırtı

Başiskele’ye bağlı Yuvacık bölgesi ile Bahçecik bölgesi arasında yükselen bölge, yöre halkı tarafından Simon'un Sırtı olarak adlandırılıyor. Kocaeli'de doğal yürüyüş parkurları içerisinde en güzel manzaraya sahip parkurlardandır. Bölge coğrafyasını oluşturan tüm etkenler buradan görülebilir. İzmit Körfezi'ni kuş bakışı görebilmenin yanında, Sapanca Gölü ve Kartepe manzaraları görülebilir.

Parkuru incele

Aytepe İnönü Yaylası

Samanlı Dağları’nın tam sırt bölgesinden, orman içi toprak araç yolundan oluşan bu parkur, rahat yürünebilir yapısı ile kısa zamanda yürüyüşçüler için vazgeçilmez olacaktır.

Parkuru incele

Kazandere İnönü Yaylası

Bazı bölümleri; Samanlı Dağları’nın sırt bölgesinden geçen, bazı bölümlerinde dik çıkışları olan orman içinden geçen uzun bir parkur.

Parkuru incele

Karapınar İnönü Yaylası

Karapınar’dan Samanlı Dağları silsilesinin sırtlarına, oradan da İnönü Yaylası’na orman içinden, devasa gürgen ağaçlarının altından ulaşan bir parkur.

Parkuru incele

Tepecik İnönü Yaylası

Orman içi toprak araç yolundan oluşan bu parkur, kolay yürünebilir yapısı ile ilgi çekici.

Parkuru incele

Tepecik Kazandere

Devasa gürgen ve komar ağaçları eşliğinde, sonsuz Kayaüstü Yaylası manzarası ile akıllarda kalacak uzun bir parkur.

Parkuru incele

Bahçecik Yuvacık Barajı

Beşkayalar manzarasının en güzel göründüğü bu parkur, vahşi doğası ile ilgi çekici.

Parkuru incele

BAŞİSKELE YÜRÜYÜŞ PARKURLARI


20

Toplam Parkur Sayısı

226 km

Toplam Parkur Mesafesi

Translate »