BAŞİSKELE
MENEKŞE (MENEVŞE)

Kocaeli ili Başiskele ilçesi sınırları içerisinde yer alan Menekşe Yaylası 1050mt. rakımlı kayın, gürgen ve çam ağaçları içerisinde nefis manzaralar eşliğinde doğal bir terapi alanıdır.

Menekşe Yaylası; sahip olduğu doğal fizyocoğrafik yapısı, bitki örtüsü, yaban hayatı özellikleri ve manzara güzellikleri ile açık hava rekreasyonu yönünden kaynak ve manzara bütünlüğü sağlayacak özelliklere sahiptir. Yeşilin hakim olduğu doğasıyla görenlerin beğenisini kazanan yayla, şehir kalabalığından uzaklaşıp doğa ile içiçe vakit geçirmek tertemiz bir nefes almak, doğaya doymak için harika bir alternatif niteliğindedir. Büyüleyici güzellikteki yayla, ziyaretçilerine farklı manzaralar ve deneyimler sunmaktadır.

Menekşe Yaylası, özellikle doğa sporları için de oldukça elverişlidir. Öyle ki, doğa severler tarafından sürekli ziyaret edilen yaylada trekking yapabilir, harika fotoğraflar çekebilir, bisikletle çevreyi keşfedebilirsiniz.

İstanbul’a 135 km, Başiskele’ye 22 km, İzmit’e ise 30 km’lik mesafede yer alan doğa harikası yaylanın koordinatları ise; 40° 35' 57.43" N / 29° 53' 54.68" E şeklindedir.


Translate »