Orman Meyveleri

Yörenin Orman Meyveleri:


Likipa: Bu yörede 100-900 metrelerde rastlanan bir bitkidir. Yaygın olarak daha çok doğu Karadeniz bölgesinde yetişen bu ağacın meyveleri eskiden beri bazı rahatsızlıkların şifası olarak bilinir. Yörede, orman içlerinde çok sık olmasa da, bu orman bitkisine rastlamak mümkündür.

Böğürtlen (Hamdospara): Yörede, açık arazilerde, yol ve tarla kenarlarında kendiliğinden yetişen otsu ve dikensi bitkidir. Meyveleri çok lezzetli ve bazı hastalıklara karşı faydalıdır.

Kızılcık: Yörede bilhassa kayalıklı yerlerde yetişir. Bu orman içi meyve ağaçları her yıl meyve vermezler. Ağustos-Eylül aylarında olgunlaşır. Meyvesi şifalı olarak bilinir. Beşkayalar Vadisi’nde bolca rastlanır.

Orman Karayemişi: Normal yerli karayemişten daha incedir. Rengi, siyaha yakın koyu laciverttir. Orman içlerinde kayalıklı bölgelerde yetişir. Kışın yapraklarını dökmezler. Meyveleri Ağustos-Eylül aylarında olgunlaşır. Ayılar bu yemişe çok rağbet ettiklerinden bu mevsimde ormanlık alanda dikkatli gezmek gerekir. Yabani karayemişlere Soğukdere, Beşkayalar vadilerinde sıkça rastlanır.

Porsuk Ağacı Yemişi (Ardıç Yemişi): Yörede ardıç isimli ağacın yemişidir. (Bu ağaç porsuk ağacıdır). Bu yemiş, Eylül-Ekim aylarında olgunlaşır. Bal gibi lezzetli ve şifalıdır. Ardıç ağacı yemişine Beşkayalar ve Soğuksu vadilerinde rastlamak mümkündür.

Kocayemiş (Arbutus unedo): Yörede, 100-350 rakıma kadar olan yerlerde yetişen ve lezzetli meyvesi olan Akdeniz ve Marmara Bölgesinin bodur orman ağacıdır. Ekim-Aralık arası kırmızı lezzetli meyvesi olgunlaşır ve yemeye hazır hale gelir.


Translate »