YÖRENİN ORMAN MEYVELERİ

Yörenin Orman Meyveleri:


Likipa: Bu yörede 100-900 metrelerde rastlanan bir bitkidir. Yaygın olarak daha çok doğu Karadeniz Bölgesi’nde yetişen bu ağacın meyveleri eskiden beri bazı rahatsızlıkların şifası olarak bilinir. Yörede, orman içlerinde çok sık olmasa da, bu orman bitkisine rastlamak mümkündür.

Böğürtlen (Hamdospara): Yörede bilhassa kayalıklı yerlerde yetişir. Bu ormanda yetişen kızılcık ağaçları her yıl meyve vermezler. Kızılcık, Ağustos-Eylül aylarında olgunlaşır. Meyvesi şifalı olarak bilinir. Beşkayalar Vadisi’nde bolca rastlanır.

Kızılcık: Yörede bilhassa kayalıklı yerlerde yetişir. Bu orman içi meyve ağaçları her yıl meyve vermezler. Ağustos-Eylül aylarında olgunlaşır. Meyvesi şifalı olarak bilinir. Beşkayalar Vadisi’nde bolca rastlanır.

Orman Karayemişi: Normal yerli karayemişten daha incedir. Rengi, siyaha yakın koyu laciverttir. Orman içlerinde kayalıklı bölgelerde yetişir. Meyvenin ağacı kışın yaprakları dökmez. Ağustos-Eylül aylarında olgunlaşır. Ayılar bu yemişe çok rağbet ettiklerinden yaz mevsiminde ormanlık alanda dikkatli gezmek gerekir. Yabani karayemişlere Soğukdere ve Beşkayalar vadilerinde sıkça rastlanır.

Porsuk Ağacı Yemişi (Ardıç Yemişi): Yörede ardıç (porsuk ağacı) isimli ağacın yemişidir. Bu yemiş, Eylül-Ekim aylarında olgunlaşır. Bal gibi lezzetli ve şifalıdır. Ardıç ağacı yemişine Beşkayalar ve Soğuksu vadilerinde rastlamak mümkündür.

Kocayemiş (Arbutus unedo): Yörede, 100-350 metre rakıma kadar olan yerlerde yetişen ve lezzetli meyvesi olan Akdeniz ve Marmara Bölgelerinin bodur orman ağacıdır. Ekim-Aralık arası kırmızı lezzetli meyvesi olgunlaşır ve yemeye hazır hale gelir.


Translate »