SERVETİYE MÜZESİ

SERVETİYE MÜZESİ

Kurtuluş savaşındaki rolüyle Kocaeli tarihinde yer edinen Başiskele Servetiye Köyü kültürünü ve tarihini yapılacak müzeyle geleceğe taşıyor. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan müzede köyün kendine has yöresel araçları ile Kurtuluş Savaşı’nda kullanılan tüfekler, kamalar gibi savaş aletleri sergileniyor. Zemin üzerine 1 kat olarak inşa edilen müze aynı zamanda köy konağı olarak da kullanılıyor.

MÜZE VE KÖY KONAĞI

Kullanım özelliklerini yitirme aşamasına gelmiş iki binanın yıkımı sonucu elde edilen alanda inşa edilen yapı müze olarak köy konağı olarak da hizmet veriyor. Zemin üzerine 1 kat olan yapı 207 metrekare kullanım alanına sahip. Yapının zemin katında giriş terası, müze odası, konuk odası, mutfak ve ıslak zeminler; ikinci katında ise muhtarlık, çok amaçlı toplantı odası ve sofa bölümü yer alıyor.

KÖY EVLERİNE BENZİYOR

Müzenin inşaat sistemi betonarme karkas sistem şeklinde yapıldı. Müze köydeki evlerin özgün dokusuna uygun inşaa edildi. Bu çalışma için zemin kat dış cephe kaplaması olarak kayrak taşı, 1. katta ise ahşap yalı baskı kaplama gerçekleştirildi. Müzede ahşap payandalar, ahşap söveler ve giyotin pencereler göze çarpıyor.

Haftanın her günü 09:00-17:00 saatleri arasında açık olan Servetiye müzesi, her mevsim ziyarete uygundur.

SERVETİYE MÜZEZİ

Translate »